Nem kedvelik az emberhúst
A cápák valószínűleg tévedésből támadják meg az embereket. A szárazföldi ragadozókkal (oroszlán, tigris) ellentétben minden jel arra mutat, hogy ezek a ragadozók nem kedvelik az emberhúst. A cápatámadások nagyon kis részében fordult elő, hogy a támadó hal megette volna az embert.
Nem szereti az embert |
A rettegett nagy fehér cápa (Carcharodon carcharias) kedvenc zsákmányállata például a jó zsíros fóka és nem a csontos, nem igazán kiadós ember. A cápák különféle érzékszervekkel (látás, szaglás, hallás) derítik föl a zsákmányt, majd egy gyors harapással ellenőrzik, tényleg jó ennivalót találtak-e.
Amikor emberbe harapnak, a támadások jelentős részében nem bántják tovább, hanem elúsznak. Sajnos azonban a cápák rendszerint jóval meghaladják az emberek méretét, így egy hatalmas harapás sokszor halált okozhat.
Halálos támadások
A cápatámadásokat nyilvántartó nemzetközi központ számai szerint 2007-ben csupán egyetlen halálos támadást jegyeztek föl. Ez a Csendes-óceán déli részén, Új-Kaledóniában történt. 2000 és 2007 között a halálesetek átlagos száma évi 5 volt. Nagyobb eséllyel szenved az ember halálos autóbalesetet a tengerparthoz vezető úton, mint amekkora egy végzetes cápatámadás esélye.
A halálos cápatámadások csökkenéséhez a 20. században a tengerpartok biztonságának növelése, a gyorsabb orvosi ellátás és az is hozzájárult, hogy az emberek jobban odafigyelnek, hogy elkerüljék a cápák élőhelyét.
A közhiedelemmel ellentétben a cápatámadások zöme nem az ausztrál, hanem az észak-amerikai vizeken történik. A világ cápatámadásainak fele az Egyesült Államokban éri az embereket, és az összes támadás harmada Florida vizeiben fordul elő.
És mi a helyzet a cápákkal?
A cápák egyedszáma világszerte csökkenő tendenciát mutat. Jelenleg 30 cápafaj – köztük a nagy fehér cápa is – szerepel a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN – International Union for Conservation of Nature) veszélyeztetett fajokat fölsoroló Vörös Listáján.
Pusztulófélben |
„A cápáknak szükségük van a segítségünkre, és nem engedhetjük, hogy a félelmeink miatt a kipusztulás szélére sodródjanak ezek a csodálatos állatok” – mondja Ben Birt, az ausztrál Természetvédelmi Tanács munkatársa, aki kampányt indított „Mentsük meg utolsó cápáinkat” szlogennel.
Pesthy Gábor
0 megjegyzés:
Megjegyzés küldése